Tsiolkas, Christos: Ari

24. července 2007 v 16:35 | Veronika Lenzová |  Gay literatura
Tsiolkas, Christos: Ari
Dvacetiletý Ari řeší v životě dva problémy - národnostní (je Řek žijící v Austrálii, stejně jako autor) a sexuální (je gay). Život mu značně komplikuje i závislost na drogách. Nepracuje ani nestuduje, a nic z toho nemá ani v úmyslu začít dělat - žije drogami, hudbou a sexem. Jeho život, stejně jako děj knihy, se odehrává mezi střety s rodiči, návštěvami, mejdany a anonymním sexem.

Značný prostor je věnován populární hudbě (Ari má rád spíše tvrdší muziku a naráží na nepochopení G/L komunity: "Co ty jseš to za teplouše?...Nemáš rád Abbu a líběj se ti starý Rolling Stones," říká mu jedna lesbická kamarádka.) Je sympatický dávkou vzdoru, sebevědomí a zdravého rozumu, s nímž vyslovuje nejrůznější názory a soudy ve "zdravě plebejském duchu", rozhodně se nepoddává nějaké menšinové lítosti a sentimentu, s menšinou Řeků i gayů cítí sounáležitost, ale nebuduje si na této identifikaci žádné přebujelé sebevědomí. Cítí sounáležitost i s částí mládeže, která cítí odpor a vzdor vůči světu dospělých, bohužel je tento negativismus maximálně vyhrocený i drogami ("Celá tahle zasraná planeta se stane minulostí, fetuj víc," říká Ari na jednom místě). Ari má rovněž strach ze sblížení a selhává citově v rozhodující chvíli, kdy má říci Georgovi, své dávné platonické lásce, že ho má rád: "Miluju tě. To bych mu chtěl říct, ale jsou to tak sprostý slova, že je nemůžu vypustit z pusy. Ještě nikdy jsem je neřekl a v životě je ode mě nikdo neuslyší."
Christos Tsiolkas patří k autorům, kteří stojí mimo hlavní proud literatury, je jim vlastní nekompromisní a provokativní vyjadřování o sexu, drogách, okraji společnosti a sepětí s populární hudbou, jejich styl bývá označován jako "špinavý realismus".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aduska aduska | Web | 24. dubna 2008 v 19:34 | Reagovat

to zrovna čtu! dobře se to čte jde to rychle :) a je to hodně zajímavý ze začatku mě teda moc nezaujal styl psaní autora ale teď se mi líbí ta jednoduchost

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama