Svatava Antošová – Dáma a švihadlo

24. července 2007 v 16:43 | Veronika Lenzová |  Lesbická Literatura
Svatava Antošová - Dáma a švihadlo
Svatava Antošová je výrazná česká literární osobnost, známá především svou poezií.
Dáma a švihadlo je román vyprávěný v první osobě a v řadě dílčích skutečností i pocitů vycházející z přímé autorčiny zkušenosti. Je to volné vyprávění obsahující více časových rovin, děj je spojen snobskou vypravěččinou přítelkyní Ofelkou.

V podtitulu románu stojí "lesbicko-killerská parodie s autobiografickými prvky" - vypravěčka románu na začátku rozmarnou egoistickou a zlou Ofélii zavraždí, zbytek románu se jí v hlavě odvíjí roky, které trval jejich vztah, a některé epizody. Není to detektivka, podle poslední scény není vůbec jasné, zda se vražda odehrála ve skutečnosti nebo jen v autorčině fantazii, nikdo po nikom nepátrá ani neničí stopy... Během vypravování před námi vyrůstá panoptikum různých postav a postaviček: literátů, filosofů, redaktorek komerčního časopisu, frustrovaných manželek, homosexuálů atd. Autorce v žádném případě nechybí smysl pro humor a ironickou nadsázku, o to jsou její charakteristiky trefnější a přesnější.
Velice dobrá kniha, která není příliš náročná na čtení. Dostupná v knihkupectvích i v knihovnách.
Svatava Antošová napsala i další beletristické dílo, a to Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala, rovněž s lesbickou tematikou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama