Håkan Lindquist: Min bror och hans bror / Můj bratr a jeho bratr

31. července 2007 v 16:06 | Mirek Pošta |  Ze zahraničí
Håkan Lindquist: Min bror och hans bror (švédský originál) / Můj bratr a jeho bratr
(něm. Paul, mein großer Bruder; fr. Mon frère et son frère; it. Mio fratello
e suo fratello)
Jonas měl staršího bratra Paula, který zemřel 502 dní před Jonasovým narozením. Jednoho dne Jonas na půdě najde bratrovu bundu, kterou měl Paul na sobě v den své tragické smrti, a v její kapse dopis. Díky němu začíná téměř detektivní příběh, kdy se Jonas z bratrových fotografií, deníků a vyprávění dospělých o svém bratrovi dozvídá stále více.

Zjišťuje mimo jiné, že měl romantický vztah s jiným chlapcem, který pocházel z rodiny emigrantů ze země, kde se mluví nesrozumitelným cizím jazykem - česky (rodiče z Československa odešli po roce 1968). Některé stopy, které nachází, jsou tedy v češtině a působí o to tajemněji (Petr Paula oslovoval "Princi" a sám se podepisoval jako "Milenec"). Romance Petra a Paula sice skončí tragicky, ale celkové vyznění knihy je pozitivní.
Napínavá knížka plná překvapení, která homosexualitu nijak přímo neřeší, ta je však jedním z ústředních témat. Motivem smrti bratra připomíná knihu Bratři (Gebr.) Teda van Lieshouta.
Knížka byla přeložena do němčiny, francouzštiny, italštiny, maďarštiny, holandštiny, dánštiny, norštiny, řečtiny a islandštiny a setkala se s příznivými ohlasy a kritikou. Ve Francii získala dvě literární ocenění.
Tomu, kdo hledá napínavý příběh spojený s citlivou romantikou, knihu můžu vřele doporučit. Stála by i za překlad do češtiny, jen české pasáže by nevyzněly tak, jak mají - zřejmě jedinou možností by bylo nahradit v nich češtinu švédštinou, protože jinak by se zcela minuly účinkem a mnohé tajemství příliš brzy přestalo být tajemstvím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Werush Werush | 20. ledna 2010 v 22:27 | Reagovat

"super" do žiadneho normálneho jazyku, ktorému by osm chápala... teda.. nemčina a maďarčina ešte ako tak..skôr tá maďarčina...ale mohlo by to byť v angličtine... vyzerá to zaujímavo ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama